image

Pravidla cestování do Řecka
vstupní podmínky a covid opatření

Cesta je možná za určitých podmínek

Test, Očkování, Formuláře/aplikace
Test, Očkování, Formulář, Jiné podmínky
Roušky, Omezení pohybu, Koupání, Výlety, Doprava
Bary a restaurace, Turistické atrakce
Přijatá opatření podléhají častým změnám. Před odjezdem sledujte aktuální podmínky pro vstup do destinace i návrat zpět do ČR ​na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR a leteckého dopravce. Za případné nesplnění povinností pro vycestování kterýmkoliv z cestujících nenese CK odpovědnost.​

Je možné cestovat?

Je možné cestovat?

Cestování do Řecka je v období pandemie koronaviru povoleno za splnění určitých podmínek.

Typ opatření Řecko
Je možné cestovat? Ano s výjimkou

Podmínky vstupu

Test

Čeští občané a cizinci s trvalým pobytem v ČR cestující do Řecka musí předložit při vstupu do Řecka jedno z potvrzení níže:

 1. potvrzení o negativním výsledku molekulárního PCR testu na covid-19 ne starší 72 h od odběru vzorku z nosu či hrtanu (nikoli ze slin), nebo potvrzení o negativním antigenním testu ne starší 48 h od odběru vystavené v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu (tato povinnost se nevztahuje na děti do 11,99 let),
 2. oficiální národní certifikát o provedeném očkování v anglickém jazyce, pokud uplynulo minimálně 14 dní od završení vakcinace. Certifikát musí obsahovat jméno a příjmení držitele, typ použité vakcíny a počet dávek,
 3. potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 nebo pozitivní diagnóze provedené PCR nebo antigenní metodou (nutno doložit doklad o laboratorním výsledku v anglickém jazyce), které je platné 180 dní od prvního pozitivního testu.

Cestující musí předložit písemné potvrzení o negativním výsledku testu v mezinárodním formátu nebo ve formě platného EU digitálního covid-19 certifikátu.

Formuláře/aplikace

Cestující musí před vstupem na území Řecka vyplnit elektronický dotazník – tzv. Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód (kód mohou klienti obdržet ihned po odeslání PLF formuláře nebo až těsně před odjezdem). QR kód slouží mj. k namátkovému testu na covid-19, který může být cestujícímu proveden při vstupu do Řecka. Potřebné údaje k vyplnění informací o letu a hotelu naleznete v dokumentu „Odbavení k zájezdu“, který odesíláme 7 dní před odletem.

Spolucestující děti do 18 let (17,99) se vpisují do PLF formuláře jednoho z rodičů nebo rodina s dětmi vyplní jeden společný PLF formulář.

Pozor! QR kód může přijít ihned po vyplnění formuláře, ale může přijít i po půlnoci. Proto formulář vyplňte včas. Cestující by bez QR kódu neměl být vpuštěn na palubu letadla a může dostat pokutu až 500 EUR.

Nevíte si rady s vyplněním? Připravili jsme pro vás přehledný návod na vyplnění formuláře.

Seznam hotelů s adresami potřebnými pro vyplnění PLF formuláře:

EXIM tours:

CK FISCHER:

Typ opatření Řecko
Test Ano
Očkování Ano
Formuláře/aplikace Ano
Jiné podmínky Ne
Výjimky vlastní doprava Ne

Podmínky návratu

Test

Dle nařízení vlády ČR je před návratem do České republiky nutné podstoupit PCR test (jehož provedení není na začátku cesty starší 72 h) nebo antigenní test (provedení není starší než 48 h) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku.

Po návratu do ČR musí cestující předložit PCR test provedený v ČR 5. až 7. den od příletu zpět.

Děti do 12 let (11,99 let) jsou osvobozeny od testování.

 Cena testů v Řecku je cca 20 EUR za antigenní test a cca 60 EUR za PCR test.

Očkování

Výjimka z testování pro návrat do ČR - cestování v období koronaviru

Pokud předložíte:

vytištěné písemné lékařské potvrzení o prodělané nemoci covid-19 v anglickém jazyce, ve kterém váš lékař potvrdí, že:

 • nemáte klinické známky onemocnění covid-19,
 • prokazatelně jste prodělali onemocnění covid-19,
 • z důvodu pozitivního výsledku PCR testu jste absolvovali izolaci,
 • od prvního pozitivního výsledku PCR testu uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní,

vytištěný národní certifikát v anglickém jazyce o očkování proti onemocnění covid-19, přičemž uplynulo:

 • v případě dvoudávkového schématu nejméně 14 dní od završení vakcinace,
 • v případě jednodávkového schématu nejméně 14 dní od aplikace očkovací látky,

pak při cestě zpět do ČR NENÍ TŘEBA:

 • test před odjezdem v destinaci (pokud ho nevyžaduje přepravní společnost nebo tranzitní země),
 • test po příjezdu do ČR.

Důležité upozornění: výjimka z testování v destinaci před odjezdem zpět do ČR neplatí, pokud potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19 vyžaduje přepravní společnost nebo tranzitní země. Vstupní podmínky se mohou měnit, vždy si prosím ověřte tuto informaci těsně před odjezdem/příjezdem u CK nebo u dané přepravní společnosti.

S dotazy ohledně lékařského potvrzení se prosím obracejte na Ministerstvo zdravotnictví ČR, které toto rozhodnutí vydalo.

Formulář

Před návratem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají děti do 12 let.

Jiné podmínky

Do výsledku testu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

Typ opatření Řecko
Test Ano s výjimkou
Očkování Ano s výjimkou
Formulář Ano
Samoizolace Ne
Jiné podmínky Ano
Výjimky vlastní doprava Ne

Covid opatření

Roušky

Povinnost nošení roušek/respirátorů na venkovních veřejných místech je zrušena od 24. 6.

Respirátory jsou povinné ve všech uzavřených prostorách (v obchodech, muzeích, zdravotnických a diagnostických zařízeních, kadeřnictvích, veškerých hromadných dopravních prostředcích, v prostorách letiště, v taxi, ve výtahu atd.). Porušení je pokutováno (150 EUR).

V hotelech není používání respirátorů ani jiných prostředků osobní ochrany (např. rukavice) pro klienty povinné. Některé hotely mohou nošení respirátorů od hostů vyžadovat v některých společných prostorách (např. v restauracích).

V určitých oblastech platí povinnost nosit respirátory i na veřejnosti. Pro aktuální opatření sledujte stránky Ministerstva zahraničních věcí.

Omezení pohybu

V letovisku Chania (ostrov Kréta) platí noční zákaz vycházení od 1:00 do 6:00 hod. Výjimka je pouze v případě cest do práce a k lékaři.

Hotelová opatření

V ubytovacích zařízeních platí zvýšené požadavky na čistotu pokojů a společných prostor. Pro zajištění důkladného úklidu a dostatečného provětrání pokojů je upraven čas ubytování klientů a opuštění pokojů (check in po 15. hodině, check out do 11. hodiny). Klientům jsou k dispozici dezinfekční prostředky. Všichni zaměstnanci hotelu jsou odborně proškoleni a povinni používat prostředky osobní ochrany (respirátory, rukavice apod.).  Na dodržování pravidel dohlíží zodpovědná osoba. Informace o přijatých opatřeních v daném ubytovacím zařízení jsou klientům k dispozici v tištěné nebo elektronické podobě.

V hotelech není používání respirátorů ani jiných prostředků osobní ochrany (např. rukavice) pro klienty povinné. Některé hotely mohou nošení respirátorů od hostů vyžadovat v některých společných prostorách (např. v restauracích).

Používání klimatizace je povoleno jak na pokojích, tak i ve společných prostorách.

Ubytovací zařízení mohou být obsazena na 100 %.

Stravování formou bufetových stolů a all inclusive je povoleno. Pouze platí zvýšená hygienická opatření:

 • před nádobami s jídlem je instalována plexisklová zástěna,
 • pokrmy i nápoje servíruje personál (nikoliv klient sám),
 • je povinné dodržovat pravidla odstupu (ve frontách, mezi stoly apod.).

Některé hotely mohou v restauracích vyžadovat od hostů nošení respirátorů.

Vzhledem k situaci mohou být některé hotelové služby v souvislosti se zajištěním bezpečnosti a ochranou zdraví klientů omezeny. Bližší informace se dozvíte v popisu hotelu.

Koupání

Pláže jsou otevřené, pouze na nich platí některá opatření jako např. dodržování minimálního odstupu mezi lehátky a slunečníky.

Na soukromých plážích nesmí být pod jedním slunečníkem více než dvě lehátka (neplatí pro rodiny s malými dětmi). Vzdálenost mezi jednotlivými slunečníky musí být alespoň 4 metry a na pláži nesmí být více než 120 lidí na 1 000 metrů čtverečních. Povinná je dezinfekce lehátek po každém návštěvníkovi a pravidelné čištění sociálních zařízení.

Zakázáno je pití alkoholických nápojů a hraní kontaktních sportů, jako je plážový volejbal. V plážových barech s místem k sezení musí být mezi jednotlivými stoly min. vzdálenost 1,5 metru.

Koupání ve venkovních bazénech je povoleno. Je nutné pouze dodržovat bezpečný odstup a platí zvýšené požadavky na čistotu vody. Vnitřní bazény zůstávají uzavřeny.

Výlety

Výlety jsou organizovány hromadnými dopravními prostředky (autobus, loď atd.) s omezením kapacity a dodržením hygienických opatření (respirátory, odstup apod.). Všechny památky jsou pro veřejnost otevřeny.

Doprava

Autobusy mohou být obsazeny z 85 %.

Taxi mohou využívat max. 2 osoby plus řidič nebo rodina/skupina, která cestuje společně.

Půjčování aut, motorek, jacht i člunů je povoleno.

Používání klimatizace je ve veřejné dopravě povoleno.

Další opatření

Všechny turisticky významné ostrovy (Kréta, Rhodos, Korfu, Kos atd.) jsou na případný výskyt nákazy dobře připraveny.

Lékařská zařízení mají k dispozici dostatek covid testerů, zvýšený počet covid lůžek, proškolený nemocniční personál atd. V každé destinaci jsou k dispozici také vybavená ubytovací zařízení pro případnou potřebu karantény (zajištěná státem).

Turistická zařízení v Řecku a řečtí dopravci se řídí hygienickými protokoly vycházejícími z doporučení Řecké organizace veřejného zdraví EODY.

Od 16. 7. 2021 do 31. 8. 2021 budou vnitřní prostory barů, restaurací, sportovišť otevřeny pouze pro očkované osoby a sedící osoby. Není povolena žádná forma zábavy ve stoje. Výjimku mají pouze osoby do 18 let, které se musí prokázat negativním testem. 

Pro letovisko Chania (Kréta) a celý ostrov Zakynthos platí od 6. 8. následující opatření:

 • zákaz pořádání soukromých shromáždění a akcí pro více jak 20 osob (porušení pod pokutou 50 000 až 100 000 EUR),
 • celodenní zákaz hudby na všech plážových barech, v kavarnách, restauracích a barech.

 

Typ opatření Řecko
Roušky Ano
Omezení pohybu Ano
Hotelová opatření Doplňující informace
Koupání Ano
Výlety Ano
Doprava Ano
Další opatření Doplňující informace

Otevřené provozy

Bary a restaurace

Od 16. 7. 2021 do 31. 8. 2021 (minimálně) budou bary a restaurace přijímat ve vnitřních prostorách pouze očkované a sedící zákazníky. Není povolena žádná forma zábavy ve stoje. Do vnitřních prostor budou vpuštěni s negativním testem pouze osoby mladší 18 let.

Turistické atrakce

Všechny památky jsou pro veřejnost otevřeny.

Typ opatření Řecko
Bary a restaurace Ano s výjimkou
Turistické atrakce Ano

Více informací se dozvíte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.